Czy wiesz wszystko o panelach fotowoltaicznych?

Pod pozornie trudną nazwą fotowoltaika, kryje się niezwykle prosty proces polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca (energia odnawialna). Panele fotowoltaiczne, inaczej panele słoneczne są krzemowymi płytami, które można coraz częściej dostrzec na dachach domów lub budynkach nowoczesnych firm.

Fotowoltaika zawdzięcza systematycznie rosnącą popularność przez połączenie ekonomii z ekologią. Rozwiązanie to zapewnia zwrot części, a czasami nawet całości kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej, ponadto w żaden sposób nie szkodzi środowisku.

Koszty instalacji fotowoltaicznej 

Właściwa liczba paneli słonecznych może zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej, by opłaty za prąd przestały być zmartwieniem. Posiadanie paneli słonecznych daje tym samym niezależność od dostawcy energii. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych można liczyć na dotację w wysokości dochodzącej do 40% kosztów kwalifikowanych instalacji PV.

Instalacja będzie generowała jedyne koszty, gdyż panele słoneczne nie tylko nie wymagają wymiany podzespołów, ale również napraw z którymi trzeba byłoby się liczyć w przypadku generatorów wiatrowych. Ponadto panele fotowoltaiczne pracują bez przerwy nawet przez 25 lat. Z kolei cała inwestycja zwraca się po 6-7 latach. W tym czasie nie trzeba dokładać żadnych pieniędzy, można jedynie cieszyć się z darmowej energii.

4oze.pl – fotowoltaika Bydgoszcz – instalacje fotowoltaiczne w wielu miastach. Sprawdź ofertę

Ekologia a fotowoltaika

Warto mieć świadomość, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest olbrzymim krokiem do przodu, gdyż w porównaniu do wyczerpywalnych zasobów ziemi, światło słoneczne zawsze będzie dostępne w takich samych ilościach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rosnące koszty energii elektrycznej pozyskiwanej spalania węgla są wynikiem zmniejszenia się zasobów tego surowca. Warto również mieć na uwadze fakt, że zasoby te z roku na rok będą coraz mniejsze, przez co rachunki będą coraz wyższe. Panele fotowoltaiczne nie tylko nie produkują dymu, ale również nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto, w porównaniu do generatorów energii z wiatru albo wody, nie wydają dźwięków, a także zajmują bardzo mało miejsca.

Fotowoltaika – jak to wszystko działa?

Należy wiedzieć, że panele fotowoltaiczne zostały zrobione z krzemu, który przez przechwycenie fotonów, czy najmniejszych jednostek światła, wprawia w ruch elektrony, co powoduje produkcję energii elektrycznej. Prąd stały, który płynie z paneli słonecznych do inwentera solarnego, jest w nim przekształcany w prąd zmienny, przez co mogą działać urządzenia w domu. Prąd następnie pokonuje drogę przez układ zabezpieczający, by w konsekwencji dotrzeć do sieci, z której korzysta się podłączając urządzenia domowe do prądu.

Panele fotowoltaiczne montowane są w taki sposób, by były skierowane na południe oraz przechwytywały największą możliwą dawkę promieni słonecznych. W zdecydowanej większości są to dachy budynków, warto jednak mieć świadomość, że bez takie możliwości nie zostaje zamknięta droga do posiadania taniej energii elektrycznej, ponieważ istnieją również inne bardzo elastyczne rozwiązana dostosowane do potrzeb. Jedynym warunkiem jest ustawienie paneli w taki sposób, by nie znajdowały się w miejscu, które jest zaciemnione.

Share This Post

Post Comment