Dlaczego seriale są popularniejsze od filmów?

Wśród wielu sposobów spędzania wolnego czasu i odpoczynku po długim dniu pracy, na czołowe miejsce zdecydowanie wysuwa się oglądanie filmów i seriali.

O ile te pierwsze najbardziej lubimy oglądać w ciemnej sali kinowej na dużym ekranie, to kolejne odcinki przygód naszych ulubionych bohaterów wolimy śledzić w zaciszu domowym, spędzając długie godziny przed telewizorem. Specjaliści, socjolodzy czy nawet psycholodzy od lat łamią sobie głowę nad tym swoistym fenomenem, a ich największe zdumienie budzi całkowita zmiana dotychczasowych nawyków typowego widza

Jeszcze do niedawna jego uwagę przykuwały przede wszystkim wielkie produkcje filmowe, realizowane przez znane wytwórnie, których loga pokazujące się w czołówce były natychmiast rozpoznawane. Grający w nich aktorzy szybko zyskiwali status gwiazdy, a kolejne filmy z ich udziałem nierzadko biły rekordy popularności. Seriale puszczane w telewizji nawet nie próbowały się z tym równać, a ich jakość techniczna w wielu przypadkach przypominała amatorskie produkcje kręcone kamerą video.

Istniały co prawda południowoamerykańskie tasiemce, puszczane o określonej porze dnia i powszechnie oglądane przez pewne grupy społeczne, jednak ich wartość artystyczna była bardzo znikoma. Obecnie ta sytuacja uległa pełnemu odwróceniu i miejsce filmów w sercu widza zajęły seriale telewizyjne, które okazują się w wielu przypadkach o wiele lepiej zrealizowane. Można śmiało powiedzieć, że największy wpływ na to ma gwałtowny rozwój techniki, a współcześnie produkowane telewizory generują obraz w jakości, której do dzisiaj nie ma większość kin. Wysoka rozdzielczość, krystalicznie czyste kolory i przestrzenny dźwięk we własnym salonie, o tym wszystkim jeszcze do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć, a teraz możemy sobie na to pozwolić i to za stosunkowo korzystną cenę.

Na stronie Kinoman znajdziesz wiele popularnych filmów i seriali

Filmy nadal próbują się bronić, oferując widzowi niesamowite efekty specjalne, wizualną ucztę, która na długo pozostaje w pamięci. Wielomilionowe budżety pozwalają stworzyć niemal wszystko, co wymyślą reżyserzy i scenarzyści, ale często ta otoczka czysto wizualna całkowicie dominuje nad treścią. Wychodzimy z kina pełni wrażeń, ale zapytani, o czym tak właściwie był film, niejednokrotnie mamy problem z odpowiedzią.

Seriale telewizyjne również zaczęły w pełni wykorzystywać ten techniczny potencjał, jednak najważniejsze jest rozłożenie opowiadanej historii w czasie, sprawiające, że jest ona bardziej spójna i kompletna. Dwie godziny filmu nie pozwalają w satysfakcjonujący sposób zamknąć wszystkich wątków, a serial ułatwia rozwinięcie ich w stopniu ograniczonym jedynie wyobraźnią scenarzysty. Kolejne sezony składające się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu odcinków przykuwają uwagę przez lata, a wiele produkcji zyskuje miano wręcz kultowych.

Także strona wizualna nie odbiega już od znanych filmów, a pokazane sceny często przerażają i jednocześnie zachwycają swoim głębokim realizmem. Efekty specjalne są dziełem najlepszych fachowców w tej dziedzinie, a jeden odcinek potrafi kosztami produkcji nie odbiegać od ceny nisko lub średnio budżetowego filmu.

Share This Post

Post Comment