Jak znaleźć odpowiednie buty do biegania?

Wybór obuwia wcale nie należy do najłatwiejszych decyzji, a szczególnie jeśli potrzebujemy butów przeznaczonych do biegania. W tym przypadku musimy szukać tak długo, aż znajdziemy idealny model, który zapewni nam komfort podczas treningu.

To jakie buty kupimy, będzie zależne od wielu różnych czynników. Wszystko zależy od tego po jaki terenie mamy zamiar biegać i czy dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem. Ważne jednak, aby czuć się w nich jak najbardziej komfortowo. To jakie buty wybierzemy, będzie miało wpływ na samopoczucie i wygodę podczas treningu.

Musimy także pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Dobra amortyzacja i dopasowanie buta, pozwoli nam uniknąć kontuzji czy innych urazów. Natomiast właściwa wentylacja oraz właściwy materiał zapewni bezpieczeństwo naszym stopom, które podczas biegania narażone są na nadmierne pocenie się. Buty muszą przede wszystkich zapewniać odpowiedni poziom amortyzacji stopy oraz kontrolę nad jej ruchem.

Jaka powierzchnia?

Jeśli masz zamiar kupić buty do biegania, pierwszym kryterium, które pomoże ci je wybrać, będzie odpowiedź na pytanie – po jakim terenie najczęściej zamierzasz biegać? To pozwoli ci zawęzić nieco możliwości wyboru.

Buto do biegania po asfalcie czy innych twardych nawierzchniach, przede wszystkim powinny posiadać odpowiednią amortyzację, która ochroni cię przed kontuzjami. Ten rodzaj obuwia ma płaski bieżnik na podeszwie. Oczywiście możesz w nich biegać także po innych terenach, jednak najlepiej sprawdzają się na asfalcie, chodnikach i innych twardych nawierzchniach

Jeśli chodzi o bieganie po miękkim terenie, wybieraj buty trailowe (tzw. terenowe). Mają one zazwyczaj słabszą amortyzację oraz bardziej agresywny bieżnik. Im więcej wypustek i kołków na podeszwie, tym przeznaczone są do trudniejszych warunków. Możesz wykorzystać je do biegu po lesie, polnych drogach czy do biegów w górach.

Oczywiście jest szansa kupić uniwersalne obuwie, które będzie dostosowane do każdych warunków terenowych. Jest to właściwie najlepsza decyzja dla początkujących osób. Jeśli biegasz po różnych terenach, ale któryś z nich jest przeważający, wybierz buty dostosowane do tego terenu.

Buty360.pl – strona, na której znajdziesz wiele propozycji obuwia z popularnych sklepów

O czym warto pamiętać?

Kupując pierwsze buty do biegania, musimy pamiętać o kilku zasadach. Jak już wcześniej było wspomniane, pamiętajmy o komforcie i bezpieczeństwie. Oprócz tego przed zakupem zadaj sobie kilka podstawowych pytań: po jakim terenie biegasz, ile kilometrów pokonujesz w ciągu tygodnia, czy biegamy wyłącznie dla zdrowia czy w innym celu, jaki rodzaj podbicia posiadamy oraz ile ważymy? Wszystko to ma wpływ na to czy wybierzemy właściwy model obuwia. Poza tym odpowiedź na te pytania ułatwi rozmowę ze sprzedawcą, który powinien pomóc nam wybrać odpowiednie obuwie.

Jeśli mamy zamiar kupować buty do biegania przez Internet musimy pamiętać o tym, by przed zakupem przymierzyć buta w zwykłym sklepie sportowym – oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość. Ochroni was to przed kupnem niedopasowanego obuwia.

Share This Post

Post Comment