Nowe technologie – czy w istocie ich potrzebujemy?

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Na co dzień jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o nowych produktach – pożytecznych czy też nie – oryginalnych nurtach w modzie, przeróżnych „must have tego lata czy zimy”, oryginalnych gadżetach elektronicznych. Mamy prawo przebierać oraz kupować, co tylko pragniemy, bez ustanku nowsze oraz poprawniejsze, jednak czy żeby na pewno niezbędne? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny dostarczył gigantyczne zmiany.

Jak najbardziej dużo z nich to zmiany na lepsze, bez postępu oraz wynalazków nie wolno by było choćby leczyć pewnych schorzeń lub też kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to właśnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze i mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednakowoż większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy absolutnie bezużyteczne, bowiem przecież komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niezmiernie od tego, jaki zszedł z linii produkcyjnej dziś.

Dlaczego wobec tego producenci mówią coś innego? To proste – żeby więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Dawniej towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, teraz za pomocą reklamy wzbudza się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, żeby zagwarantować sobie rynek zbytu na ciągle nowe artykuły, jakich bez reklamy na pewno nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem rzetelnego, co świadczy, że jeśli coś jest porządne, to nie należy próbować tego poprawiać, bowiem można to tylko popsuć. Jakkolwiek czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A jednakże przedstawiciele nauki oraz zawodowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niepomocne? Naturalnie, że są niezbędne. To naturalnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dzisiaj nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w domu.

Share This Post

Post Comment