Ogrzewanie – pionierskie, współczesne i przyjazne środowisku

Planując swój wymarzony lokal mieszkalny, od razu warto zastanowić się, jaki zastosujemy w nim układ nagrzewania. Zależnie od wyboru bowiem systemu ogrzewania od razu na etapie konstruowania będzie nieodzowne zastosowanie pewnych rozwiązań technicznych, uwzględniających kwestie ogrzewania. Chwilowo jest dużo typów systemów grzewczych, zaczynając od schematycznych, inaczej wstawienia pieca grzewczego na węgiel lub ewentualnie drzewo, przez ogrzewanie gazowe, elektryczne czy na olej opałowy.
Każde z tych rozwiązań ma własne mocne i słabe strony, wskutek tego trzeba wybrać system perfekcyjny dla konkretnego wypadku.
Czasami uwarunkowania dyktują pewne rozwiązania, przykładowo ma prawo zaistnieć taka sytuacja, kiedy konstruowany dom będzie znajdował się w obszarze otoczonym programem środowiskowym, pozwalającym jedynie na zastosowanie takiego systemu ocieplania, jakie jest pro-ekologiczne. Z kolei fakt braku w bliskości działki budowlanej sieci instalacji gazowej spowoduje eliminacje, już na starcie, myśli o ogrzewaniu gazowym domu, jakie jest praktyczne, relatywnie niedroga jest infrastruktura niebezużyteczna do tego typu ogrzewania i jest to system dosyć wartościowy cenowo.
Ekologia oraz ogrzewanie
Ostatnio coraz to bardziej atrakcyjne staje się ogrzewanie domu za pomocą wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Do w największym stopniu legendarnych należą: kolektory słoneczne, pompa ciepła i przydomowa elektrownia wiatrowa. Kolektory słoneczne umieszczane są albo na dachu obiektu, albo też obok niego, na specjalnych podstawach. Mimo to to źródło ogrzewania może służyć wyłącznie jako uzupełniające źródło ciepła, po największej części w miesiącach wiosennych oraz letnich, kiedy jest najogromniejsze nasłonecznienie. Zastosowanie pompy ciepła to zajmujące rozwiązanie, jednakże relatywnie kosztowne. Jest to popłatna forma ogrzewania domu, jeżeli jest on relatywnie obszerny – nie opłaci się tego typu inwestycja przy domu na przykład 100 metrowej powierzchni. Zastosowanie przydomowej elektrowni wiatrowej to interesujące rozwiązanie, taka inwestycja może przez kilkadziesiąt lat zagwarantować nam źródło ciepłej wody, służącej zarówno do ogrzewania obiektu, jak również i do celów bieżących wymogów.

Share This Post

Post Comment