Oświetlenie podłogowe – czy warto?

Oświetlenie w naszym domu to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia. Ważne są zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Czy dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie podłogowe? Czy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Jakie są wady i zalety?

Właściwie dobrane oświetlenie w domu może mieć zdecydowany wpływ na wystrój oraz klimat danego wnętrza. W dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości, aby oświetlenie w naszym domu było nie tylko funkcjonalne, ale również wyglądało estetycznie i dekorowało całe wnętrze. Jednym z takich rozwiązań może być oświetlenie podłogowe, które staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w nowoczesnych domach. Zastosowanie oświetlenia w ten sposób może dawać ciekawy i oryginalny efekt.

Decyzja o tego rodzaju oświetleniu powinna paść w chwili projektowania wnętrz. Należy również zadbać o to, by światło umieszczone w podłodze odpowiednio komponowało się wystrojem oraz stylem danego wnętrza. Umiejętnie dobrany i zaprojektowany system oświetlenia może dać bardzo ciekawy efekt, a do tego pozwala stworzyć funkcjonalny system oświetleniowy w naszym domu. Światło może być umieszczone w salonie, w łazience czy w korytarzu.

Plafony sufitowe – E-klosz.pl – sprawdź duży wybór spośród wielu dostępnych produktów

Dlaczego warto wybrać światło podłogowe?

Oświetlenie umieszczone w podłodze staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w nowocześnie urządzonych domach. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie zarówno do dużych i niewielkich mieszkań. Dzięki odpowiednio dobranemu natężeniu oraz kolorowi światła można całkowicie zmienić wystrój danego wnętrza. Liczy się tutaj także kwestia estetyczna. Właściwie umieszczone światło w podłodze pozwala nam uwypuklić strukturę ścian oraz pokrywających je materiałów. Poza tym możemy oświetlić w ten sposób różnego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz, tworząc w ten sposób ciekawy i oryginalny efekt.

Inną zaletą tego rodzaju oświetlenia jest to, że możemy w prosty i efektowny sposób stworzyć i wytyczyć główne ciągi komunikacyjne w naszym mieszkaniu, np. do toalety, sypialni czy kuchni. Możemy także w ten sposób wyznaczyć miejsca, w których należy zachować szczególną uwagę, jak np. wejście na schody czy progi.

Jest to również ekologiczne rozwiązanie. W systemie oświetlenia podłogowego najczęściej stosuje się żarówki LED, które są energooszczędne oraz wystarczają na bardzo długo. W tym przypadku elementem emitującym światło jest dioda, a nie żarnik. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także nie nagrzewają się, dlatego stanowią bezpieczne źródło światła.

Minusy tego rodzaju oświetlenia

Jednym z minusów może być cena tego rodzaju oświetlenia. Oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób chcemy umieścić światło i ile źródeł światła znajdzie się w danym pomieszczeniu. Diody LED są dosyć drogie, jednak warto pamiętać, że koszty ich zakupu szybko się zwracają.

Oświetlenie podłogowe nie powinno stanowić jedynego źródła światła. Stanowi ono dodatek, który powinien być wzmocniony innym rodzajem oświetlenia. Diody LED posiadają wąski strumień światła.

Share This Post

Post Comment